E-Ticaret ve E-İhracat

E-ticaret firması sahibi olarak, firmanızı her zaman daha yukarıya taşımayı hedeflersiniz. E-ihracat da e-ticaretin en tepesindeki noktalardan biridir. Çünkü bu, sizin yurt dışına açılabildiğinizi gösterir. Avrupa, Amerika, Asya ya da Ortadoğu fark etmeksizin, bir kişi ya da kurum, kendi ülkesindeki bir e-ticaret sitesi yerine sizin Türkiye’deki e-ticaret sitenizi tercih ediyorsa, bu durum markanızın büyüyebildiğini gösterir. Dünyaya açılmak, Türkiye’deki yerel rakiplerinizi çoktan geride bıraktığınız anlamına gelir.

Uluslararası ticarette başka bir rekabet ortamı vardır ve bu rekabet ortamı hem e-ticaret sitenizin popülaritesini hem de sizin deneyimlerinizi artırır. Ayrıca e-ihracat, geleneksel ihracata göre çok daha pratik ve avantajlıdır. Bu nedenle fiziksel bir işletmeniz olsa bile ihracatı elektronik ortamda yapmak işletmeniz için daha faydalıdır. Elektronik ihracat sayesinde yurt dışında yaşayan bireysel bir müşteriye, küçük bir ürün bile satabilirsiniz. E-ticaret siteniz üzerinden ihracat yapabilmek için bir konteyner dolusu ürün satmanıza gerek yoktur.

Elektronik ihracat ile sattığınız bir ürünün yurt dışındaki alıcıya ulaşması için, ürünün sipariş edildiği ülkede bir operasyona da ihtiyacınız olmaz. Yurt dışında bir şubeniz ya da mağazanız olması bir zorunluluk değildir. Çünkü e-ticaret siteniz zaten tüm dünyada hizmet veren bir mağazaya dönüşür. Doğrudan tüketiciye satış yapabileceğiniz bu yöntemle yabancı para, yani döviz kazanırsınız. Bu açıdan bakıldığında, ekonomik anlamda da avantajlı bir ticaret yöntemidir.